הקשר בין שנאה לאהבה

ראיתי פעם תמונה ברשת שהדהימה אותי. בתמונה ראו בחורה באיזו מדינה נידחת באירופה. הבחורה כתבה שם בגאווה רבה – אין עלינו! אנחנו נהדרים. גיחכתי לרגע ואז הבנתי שאני מקנאה כי יכולתי לראות שהיא באמת מרגישה ככה. לא הבנתי איך מתוך כל העוני והסבל שיש שם  אנשים בכל זאת מרגישים טוב אחד עם השני.

לעומת זאת, בארץ שלי האהובה, מי יכתוב דבר כזה? ואם הוא יכתוב הוא יקבל תגובות ציניות. למה אנחנו שונאים את עצמנו כל כך? ולמה אנחנו שונאים אחד את השני?! אין אף מדינה ואף עם שמתנהג כמונו. אנשים שפועלים נגד טובת העם שלהם ביודעין ובגאווה. אנשים שמתחפרים בדעותיהם ומוכנים לשרוף אנשים ששונים מהם. אי אפשר לשלוט ברגשות כאלה. כל אדם שחושב אחרת מהווה איום והייתי רוצה פשוט למחוק אותו, לחנוק, להעלים. זה כאילו שיש בנו איזו מחלה. 

עם ישראל הוא באמת עם מיוחד.  אנחנו העם היחיד שלא התפתח בצורה טבעית דרך משפחות אלא דרך אנשים שהתאספו יחד סביב אידיאולוגיה. אברהם אבינו אסף סביבו אנשים היו ממוצא שונה זה מזה. אנשים שרצו להגיע לרמת יחסים רוחנית. הם היו אינדיבידואליסטים גדולים שרצו, למרות הכל, להתקרב וללמוד לאהוב. 'ואהבת לרעך כמוך' היה הרעיון שסביבו אברהם אבינו חיבר את עם ישראל. כשאבות אבותינו הצליחו להגיע לרמת קירבה רוחנית גבוהה הם הגיעו לאיזון ביניהם ועם הטבע למצב שנקרא "בית המקדש".

כשעם ישראל נפל מהקשר הלבבי הרוחני, כל הקירבה שהיתה ביניהם – אהבת הזולת – הפכה לשנאה. החורבן והגלות היו לא רק מהארץ הפיזית אלא מטיב הקשר והיחסים בינינו. כעת חזרנו לארץ הפיזית אבל אף פעם לא טיפלנו בסיבה שממנה נזרקנו מכאן מלכתחילה. האמת היא שאם אין בינינו קשר אידיאולוגי רוחני, עם ישראל מתפרק לקיבוץ של גלויות, דעות וסגנונות חיים שלא רק שלא מסתדרים אלא ממש שונאים אחד את השני. שנאה שהיא בלתי מוסברת, אינסטינקטיבית בין אנשים שרוצים למחוק אחד את השני. 

התקופה שיכולנו להמשיך כך הסתיימה. כעת אנחנו חייבים להתמודד. אין ברירה, כולנו תלויים וקשורים אחד בשני וכל האנושות תלויה בנו. כאשר עם ישראל מתחבר מעל לכל האגו וההבדלים הוא מאפשר לשפע הטוב לזרום לכל החברה האנושית ומאפשר להם להתחבר גם הם. הקורונה באה לעולמנו כדחיפה מהטבע להתחיל לקיים את ייעודנו. בחיינו נתנו לנו הרבה טעימות של כמה טוב יכול להיות בינינו כשנופלות החומות ומרגישים כל אדם פתאום כמו אח. זהו הקשר הלבבי הרוחני האמיתי של עם ישראל שאליו אפשר לחזור שוב, בלי סבל ומלחמות. הגיע הזמן שנחזור הביתה ונהיה עם שהוא משפחה. איך? עם בני ברוך וחוכמת הקבלה.