לרוץ ולרוץ, לאן?

אחד הערכים העיקריים שהחברה המודרנית מנסה להנחיל לחבריה הוא מצויינות.  תחרות בלתי נלאית לשיפור מתמיד ומצויינות בחיינו. מגיל קטן, הורגלנו  למדוד את ערכנו לפי ציונים במבחנים ותוך השוואה מתמדת מול אחרים. ההרגל מטביע בנו שאיפה למצוינות והישגיות בכל תחומי חיינו. 

מה הן תוצאות הניסוי החברתי הזה? 

ישנה אווירה חזקה של תחרות בין האנשים בכל המובנים אבל המושג "מצויינות" קיבל מובן שייתכן שהוא קצת שונה מהרצוי. מצויינות לכשעצמה צריכה לעסוק בשיפור עצמי ופיתוח הפוטנציאל הפנימי של האדם. בפועל הדחף התחרותי של אנשים בימינו מתבטא בעיקר בהשוואות מול אחרים – מי יותר יפה, מי יותר עשיר, מי יותר חזק. אלו השוואות שגוזלות מאיתנו אנרגיה רבה ובמדדים שלאו דווקא תורמים לאיכות החיים שלנו לבריאות ולאושר. 

לעיתים רק כשאנחנו מצליחים להיחלץ ממירוץ החיים היומיומי, אנחנו מבינים באיזו מציאות אנחנו חיים.

תקופת הקורונה העניקה לנו פסק זמן שבו יכולנו לעצור, להביט מסביבנו ולבחון בכנות את מערכות ויסודות חיינו. בזמנים של התפוררות כללית, שבהם רע מאוד לכולם, אנשים מתחילים לחשוב ולפקוח עיניים ויש אומרים ששיטת החיים הכוחנית הישנה שלנו הפסיקה לעבוד.

חיינו הם מירוץ עכברים אינסופי של שאיפה מתמדת לעושר שאינו גורם לנו אושר. המרדף הפך את החברה לחברה של פועלים שעובדים כברגים וצוברים לחץ נפשי והרגשת ריקנות הולכת וגוברת. עיקר הנזק הוא לטיב היחסים והקשרים בינינו כאנשים. התנתקות הדרגתית אחד מהשני, התנתקות וניכור איש מרעהו. 

ניתן כעת לראות בבירור איך שהחיים שלנו בנויים על ניצול הדדי, של הישרדות החזק. התדרדרות יומית למצב שבו  אינטראקציות אנושיות הופכות לקרב בין טורף לנטרף.  המרוץ למצוינות התעוות למשחקי הרעב. המציאות היא שהלכנו בעקבות האגו שלנו והגענו לסוף הדרך, למבוי סתום. והשאלה היא: כמה זמן עוד נהיה מוכנים לסבול בלי לעשות שינוי. 

תקופת הקורונה נתנה לנו את פסק הזמן שהיינו צריכים כדי שנביט והבין כמו שהסביר בזמנו ערן שיוביץ. ההכרה הזו בעצמה היא דבר חשוב מאוד. עכשיו אנחנו רואים מה מפריע לנו בחיים. כולנו עברנו שינויים פנימיים שדוחקים בנו לחפש דרך אחרת להתנהלות בחיים. ערכים אחרים. יחסים אחרים. מערכות חיינו משקפות את ערכינו. לדוגמא – הכלכלה היא השתקפות היחסים בין בני האדם – מה כל אחד נותן ומקבל מהחברה ולכן אם אנחנו רוצים שינוי בחיינו צריכים להתרכז בשינוי עצמנו או יותר נכון שינוי בקשרים בינינו. חשיבה מחודשת לגבי ערכי היסוד ושימוש נכון בנטיות האנושיות. 

אנחנו יצורים תחרותיים? נהדר. בואו נתחרה מי יותר מועיל לחברה, מי מצליח להתגבר על כל העצבים וההבדלים ותורם ללכידות החברה ולאושרה. אנחנו רוצים לייקים? בואו ניתן במה והכרה לאנשים שנותנים דוגמאות לקשרים בריאים ומעשים טובים. אלו צורות החיים, חשיבה והתנהלות שיגרמו לנו לממש את עצמנו באמת ובתמים והמירוץ יהפוך לחגיגה.