מה זה אובליגו?

במציאות של היום אנו מתחייבים ללא מעט מונחים ותכתיבים חברתיים, אחד מהם הוא כמובן כלכלי בו אנו מבקשים לרכוש מוצרים ולא פעם אמורים להתחייב להחזיר את הלוואה עבורם. הלוואה שכזו היא איננה הלוואה כמשמעותה, אלא כזו המתבצעת דרך כרטיס האשראי שלנו בו אנו משלמים על מוצר ומשלמים עליו בעשירים לחודש או אפילו דרך מסגרת האשראי שלנו, אותה אנו מנצלים עד לכדי קבלת שכר ממקום העבודה שלנו. על כן הגם השימוש במנוח "אובליגו'' הפך בשנים האחרונות לשכיח יותר, שכן בבקשת הלוואה או בהליכים שונים אל מול הבנק, נתבקש לבצע בדיקת אובליגו.

מה זה אובליגו בעצם?

אובליגו הוא אם אפשר לומר החיבור של סך כל ההתחייבויות שלנו אל הבנקים, התחייבויות הכוללות כרטיסי אשראי שונים בשימוש, הלוואות שונות ממימון לרכב ועד למשכנתא וכמובן מסגרות אשראי, פנקסי צ'קים ושעבודים שונים . כל אלו נכנסים תחת ההגדרה של אובליגו ומה שלא נכנס הוא כמובן גובה ההכנסה שלנו שאמורה להשפיע על היכולת שלנו לעמוד בכל אותן הלוואות והתחייבויות שלנו לבנקים השונים. עם זאת נוכל לקבל את סיכום האובליגו שברשותנו דרך הבנק, שכן נוכל לקבל מידע זה ללא שום הזנת פרטים כלל. חשוב לדעת כי בעלי עסקים ובעיקר כאלו שברשותם יותר מחשבון אחד, יזדקקו לרואה חשבון אמין שיוכל לסכם את סך ההתחייבויות שלהם בכל אחד מהבנקים השונים.

 ועל מה הוא משפיע?

כמו בכל עסק גם הבנקים מתבקשים להכיר בסיכונים השונים שהם עלולים לקחת, אחד מהם הוא נתינת הלוואה ללקוח שעלול לא להחזיר אותה. על כן במקרים שכאלו הבנקים וגופים פיננסים אחרים רשאים לבצע בדיקה שתכלול בין היתר את גובה האובליגו, שכן במקרים בהם סך ההתחייבויות גבוהה ובעל החשבון אינו מצליח לעמוד בהם הוא עלול לקבל סירוב. מקרים של אובליגו גבוהה נחשבים ליחסית חרגים ועל מנת לקבל אישור להלוואה, על בעלי החשבון לחזור לפעילות סדורה ותקינה כזו שאינה מסכנת את הבנק או את גובה ההתחייבויות של בעל החשבון. במקרים של אובליגו גבוהה מומלץ לבצע צעדים כלכלים שיסדירו את סך התחייבויות השונות, גם בכדי להמשיך התנהלות בריאה אל מול הבנקים וגם בכדי לשמור על מסגרת שפויה.