מניעת קמטים והגנה על העור

למרות שקמטים יגיעו לכולנו בשלב זה או אחר לפי הגנים שלנו והסביבה בה אנו חיים, ניתנה לנו האפשרות למנוע אותם לשעתם, לדחות את הקץ מה שנקרא ואולי אף להפחית את חומרתם כאשר יופיעו. כמו בכל דבר בחיים גם עם קמטים מניעה תמיד לעולם קלה יותר מאשר טיפול בדיעבד. אם נשכיל לאתר את הגורמים המרכזיים לקמטים ונפעל מולם סביר להניח כי מצב עורנו ישתפר משמעותית.

מראה צעיר

הגורם הראשון ואולי המרכזי ביותר הוא הסביבה שלנו. לסביבה החיצונית משקל משמעותי על איכות ובריאות העור שלנו. בסביבה זו ישנם לשני תתי גורמים משקל רב יותר מאחרים: השמש והעשן. כולנו מכירים את קרני השמש השליליות שעלולות לגרום לסרטן העור, קרנים אלו גם פוגמות בהתחדשות העור וביכולת שלו לתקן את עצמו ולכן קרם הגנה והימנעות משמש הם אחד מגורמי המניעה המוצלחים ביותר והיעילים ביותר במלחמה בקמטים. תת הגורם השני הוא העשן. עישון אקטיבי או פסיבי גורם לעור לספוג כמות משמעותיות של ניקוטין, זפת, תחמוצת החנקן ופחמן חד חמצני. חומרים אלו משבשים ומחלישים את שכבות העור העליונות ולפגיעה בייצור הקלוגן. בנוסף העישון גורם לכיווץ כלי הדם מה שמגביל את כמות החמצן המגיעה לעור. מחסור בחמצן מפחית עוד יותר את ייצור הקולגן והאלסטין ומאיץ את תהליך הפגיעה והנזקים.

הגורם השני כמו במרבית בעיות הבריאות שלנו הוא לחץ פנימי, ולצידו גם אפשר לציין את הבעות הפנים המוגזמות המאפיינות חלק מאיתנו. קמטים קשורים לרגש. לא מעט כוכבי קולנוע מצטערים על השימוש בבוטוקס ששלל מהם את היכולת להביע רגשות מסוימים. לחץ פנימי מייצר חומרים בגוף הפוגעים בחסינות הגוף כמו גם לאובדן הלחות בעור. כאשר הוא מלווה בשרירים קפוצים בצוואר, בכתפיים ובלסת אז אספקת הדם והחמצן לעור הפנים מצטמצמת. הלחץ הפנימי מתבטא גם בקמטים במצח ולקיפולים קבועים בעור סביב העיניים.

הסיבה השלישית והאחרונה היא כמובן ההזדקנות הטבעית של גופנו ופה התהליך תלוי כאמור בגנים ובתורשה. אך התורשה אחראית על כשלושים עד ארבעים אחוזים מהתופעה. היתר קשור באורח החיים החל מגילאי השלושים לחיינו, כאשר רמות החלבון בעור שלנו מתחילות לרדת באחוז יציב בכל שנה. מאוחר יותר, לאחר גיל המעבר קצה צניחת האסטרוגן מכפיל את עצמנו ואנו מאבדים כ30 אחוז מחלבוני הקולגן בחמש השנים הראשונות מה שמביא לאובדן של שני אחוזים בעובי העור. תזונה בריאה ומשטר טיפוח יומיומי יכולה להאט תהליך זה.