ניתוחים קוסמטיים בהודו

אישה הודיתהודו נתפסת כמדינה אקזוטית, מדינה של קיצוניות, מצד אחד מערבית ומודרנית ומצד שני ענייה, מלוכלכת ומזוהמת. לכן מאוד מפתיע לגלות שהודו היא בין חמשת המדינות המובילות בעולם בניתוחים קוסמטיים ואף הכה למוקד משיכה אזורי לתיירות רפואית. בין אם מדובר באמא לאחר הריון שרוצה להשיל מספר קילוגרמים או בוגרי אוניברסיטאות שרוצים לשפר את נקודת המוצא שלהם בחיים, יותר ויותר תושבים בהודו בוחרים בהליך קוסמטי כירורגי כדי לשפר את הנראות שלהם. לפי סקר של האגודה העולמית לאסתטיקה וניתוחים פלסטיים הודו מדורגת במקום הרביעי בכל הקשור לכמות הניתוחים וההליכים הקוסמטיים שאינם מוגדרים כניתוחים.

הסק שהתבצע לפני מספר שנים כלל את עשרים וחמש המדינות המובילות בעולם אשר יחד מרכזת כשבעים וחמישה אחוזים מכלל הניתוחים בעולם, נכון לשנת 2009. נתון מעניין נוסף הוא שאסיה כיבשת מובילה בכמות הניתוחים הפלסטיים ונמצאת לפני אמריקה והרבה לפני ארצות הברית אך כמובן שבאסיה האוכלוסיה גם גדולה יותר ויש בה מדינות שמובילות ניתוחית כגון דרום קוריאה ששם תעשיית היופי היא בין המפותחות בעולם וכן סין שמתעוררת אל תחום הניתוחים הפלסטיים.

לטענת אחד המנתחים המובילים בהודו, ד"ר פאראשאר, חל שינוי משמעותי בתפיסת היופי בהודו עם הזמן והסביבה התחרותית גרמה לאנשים לרצות להיראות צעירים ומושכים יותר. הד"ר שם דגש על כל נושא האנטי אייג'ינג ובראשו תופעת השיפוץ הכול לאימהות, היינו חבילת הליכים הכוללת מתיחת בטן, ניתוח פנים, שאיבת שומן, הגדלת חזה או הרמה ועוד שיפצורים למיניהם הפכו להיות מהמוצרים הפופלרים יותר בקרב לקוחות מה שמעלה מאוד את הרווחיות ואת ההכנסה מכל לקוח ומסביר אולי את הכמות העצומה של הליכים ביחס לרמת הכלכלית של האוכלוסיה. הדבר נכון גם לניתוחים של גברים כגון גניקומסטיה ואחרים.

בשונה מדרום קוריאה ששם הדגש הוא על הפנים וניתוחים הקשורים לשינוי מראה הפנים ובמערב ששם נושא החזה הוא מהותי ומרכזי, בהודו הוא מגיע רק למקום השני ובמקום הראשון אפשר למצוא שאיבת שומן ואילו למקום השלישי מגיע הרמת עפעפיים. גם מתיחת בטן וניתוח אף נמצאים במקומות גבוהים יחסית וזאת בקורלציה דומה מאוד למערב. המדינה המנותחת ביותר היא עדיין ארצות הברית שאפשר לומר שהמציאה את התחום בצורתו המודרנית ואחריה במקום השני סין וברזיל.