רומיאו ויוליה גרסת 2021

רומיאו ויוליה, היא טרגדיה נודעת מאת ויליאם שייקספיר, שפורסמה לראשונה בשנת  1597. שניהם, עלם ועלמה מוורונה, הוא בן מונטגיו והיא בת קפולט, משפחות עשירות ואצילות, שביניהן איבה עתיקת יומין ואכזרית. לרוע מזלם, מתאהבים העלם והעלמה זה בזו, נישאים בסתר ומוצאים את מותם בשל טעות טרגית, כל אחד מידיו שלו עצמו. רק מותם הנורא, מסיים את היריבות הקטלנית, שבין שתי המשפחות.

זוגיות כזו כמו באגדות, ניתן למצוא לעיתים נדירות זוגיות, פעמים רבות מסתיימת בטרגדיה, בדומה לזו של רומיאו  ויוליה. אורח החיים המודרני ונסיקת האגו של היחיד, הביאו לתפיסת מציאות מעוותת ביחסים בין בני זוג, ולריבוי מקרי גירושין. למעלה מחמישים אחוזים מבין הזוגות נפרדים. רבים מהם אינם מוצאים זוגיות חדשה. התעשייה המודרנית, הבנקים וחברות האשראי, משכנעות אותנו להיפרד מבני הזוג שלנו ולנהל שני בתים נפרדים, כדי שהתעשייה תשגשג. הם משכנעים את הציבור, כי האדם עצמו וההגשמה האישית שלו, חשובים יותר מאשר הזוגיות שלהם וחינוך ילדיהם. 

אם זוג נפרד הוא צריך לגור בשני בתים. צריך לשלם פעמיים ארנונה, פעמיים חשבונות חשמל ומים. כך התעשייה מתפתחת על חשבון הזוגות, האנשים שנפרדים נעשים עניים וילדיהם נקרעים בין זוג ההורים, החיים במציאות מדומה ומשוכנעים שזו ההגשמה העצמית שלהם. חונכנו לזוגיות נורמטיבית במסגרתה נישאים אנשים, מולידים ילדים, מחנכים אותם למעשים טובים וזהו? האם זוהי מטרת הזוגיות?

זוגיות נכונה היא כאשר הגבר והאישה ממוקדים בזוגיות, במשפחה ובילדים אך יש דבר נוסף, שבדורנו מתבקש ומבוקש על ידי בני זוג. משמעות בחיים. מהי משמעות החיים בעולם הזה ולשם מה באנו לעולם? האם רק למטרה גשמית? האם רק כדי להעמיד צאצאים, שימשיכו בדרך גשמית, יולדו, יגדלו, ימותו ושוב יתגלגלו? אולי יש צורך לחנך את הילדים שהבאנו לעולם, בדרך אחרת, בחינוך אינטגרלי, בתפיסת עולם המחנכת שהכל קשור בהכל, שצריכה להיות הרמוניה בין האדם לבורא, שהוא הטבע. בני הזוג צריכים להשלים האחד את השני מבחינת חינוך הילדים, לשדר להם את מה שהדור הצעיר כבר מבין בעשורים האחרונים, שאין טעם להשקיע את עצמו בעבודה, שבעבורה לא יקבל תמורה הוגנת עבור מאמציו וכך יבזבז בעצם את כל חייו, בציפייה למותו המתקרב בעוד עשרות שנים

הזוג הצעיר יודע שלא צריך להשקיע את עצמו בעבודה עד מוות והוא מחפש את הערך המוסף הזה, את השינוי הקטן, המתבקש בחיים שלו. השינוי מצוי בשינוי היחס בין האנשים, מאהבת עצמית לאהבת הזולת, לאהבה ולקבלה של בן הזוג, כי אנו בעצם אחד!